21 Nisan 2012 Cumartesi

Sizce?
Size bir soru sormak istiyorum arkadaşlar? Eğer tabi cevaplamak isterseniz.

Geçen arkadaşlarla otururken bir arkadaşa sorduğum bu soru üzerine konu açıldıkça açıldı ve içinden çıkılmaz bir hal aldı. J

Ve sonra her seferinde olduğu gibi –baba bu konular derin konular pek kurcalamayalım diye son verdik.

Neyse lafı uzatmayayım ve soruya geçiyim.

Hz. İsa sizce hangi dindendi?

Yorumlarınızı merakla bekliyorum. J

23 yorum:

 1. ne farkeder ki..
  hepsi tanrının değil mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. katılıyorum hepsi tanrıya aitti.

   Sil
 2. Hz. İsa dünyaya Hristiyan olarak gönderildi. Tıpkı Hz. Muhammed (SAV) in Müslüman olarak gönderildiği gibi. Hiç bir peygamber din değiştirmedi.

  YanıtlaSil
 3. Hristiyan'dır heralde ama bu soruya verilen alternatif cevapları merak etmedim değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence değil :) fakat bende merakla gelecek yorumları bekliyorum

   Sil
 4. kesinlikle hepsi tanrının dini cecil

  Gülsüm ben din değiştirdi demedim zaten ama Hristiyanlık Hz. İsa çarmığa gerildikten sonra ortaya çıktı yani öldükten sonra...

  YanıtlaSil
 5. Allah tanrının belasını versin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu nasıl bela okuma şeklidir ya hu..
   yoksa tanrı kelimesine kızanlardanmısınız?
   ha tanrı ha allah ha yaradan ha rab
   kendimize sığdırmıyalım derim ben ..
   bizim akıl sınırlarımızın çok daha üstünde dışında
   bilinmezler bunlar..
   kudretini hikmetini farkedip sığınmak gerek..
   çünkü sorgulayınca içinden çıkılamaz bir hal alıyor..

   Sil
  2. Hepsi aynı manaya geliyor.Allah Arapça, Tanrı Türkçedir.İngilizler de Tanrı demez Got der.Neyse konu dışına çıkmayalım :)

   Sil
  3. Efendim rivayet odur ki ; Hünkar Hacı Bektaş veli hazretleri çarşıda yürürken odun taşıyan bir kişinin -Allah , Allah deye sesli nida edişini işitmiş .

   Adam Hazreti görünce edeb etmiş ve hazret adamın yanına varıp ;

   - "Evladım ne diyorsun sen " deye sual etmiş.

   Adam ; "Allah deyorum "efendim demiş ..

   -İyi güzel de evladım ne dediğini biliyormusun. Allah ne demek neye benziyor tanıyormusun , biliyormusun demiş ..

   Adam ; Bilmiyorum deyince

   Hazret ; a evladım sen Allah , Allah diyorsun ne dediğini bilmiyorsun , odun deyince bak görüyosun tanıyorsun biliyorsun ..

   Senin odun odun demen Allah Allah demenden daha hayırlıdır a evladım demiş..

   Menkıbe bu ya ..

   Üstad Necip Fazıla atfedilen yukarıda ki "Allah tanrının belasını versin" sözü marifet sahibi insanların anlayacağı şatahatlı bir ifadedir.

   Üstad sekr ile zikretmiş olabilir lakin sekr halindeki dervişe destur vardır..Pişkin adam sözüdür ham adam sözü değildir . Bu sözü giyinmek veyahu söylemek kişiyi vebale sokar maazallah.

   ***

   Sil
  4. güzel yazı sana katılıyorum ama dediğim gibi aslında hepsi aynı kapıya çıkıyor.Bana kalırsa ben Allah demeyi daha doğru buluyorum.bu benim kişisel görüşüm...ayrıca ben hiç bir kişiyi hocada olsa dinleyip körü körüne inanmam onlarda insan sonuçta, hepimiz aynı kitaba inanıp aynı kitabı okuyoruz.

   Sil
 6. bence dinlerin o bu diye ayrılmayacağı iç görüsüne sahipti.tanrıya inanmayı kategorize etme gereği duymayan saf bir dini inanışı vardı

  YanıtlaSil
 7. Ee kendi düşünceni açıklayacak mısın? İki gündür beynimde dönüp duruyor, düşünüyorum işin içinden çıkamoıyorum.:D

  YanıtlaSil
 8. ya dediğim gibi bana göre şöyle :)

  Hz. İsa çarmığa gerildikten sonra Hristiyanlık terimi ortaya çıktı yani İsa hayattayken Hristiyanlık diye bir terim bile yoktu ayrıca İncil de hiç Hristiyan kelimesi yer almaması da ilginç...

  Kuranda da gelen tüm peygamberlerin islamı yaymak için geldiğini söylüyor.

  Hz.İsa'nın hangi dinde olduğunu bilmiyorum ama bence Hristiyan da değil. :)

  YanıtlaSil
 9. Efendim Hazreti İsa Hakikat cihetinde Haniftir ve hatta batini manada; Haniflik Hazreti İsadır dersek kelam irfanına erer.

  Haniflik cüzzi akılla idrak edilebilecek bir mana olmayıp , cüzzi akılla idrakı insanı gaflete ve küfre düşürür.

  Bütün nebiler ve resuller Haniftir.

  Bu sözden fazlası destursuz açılmaz..

  vesselam

  ***

  Tarihi bir kimlik olaraksa Hazreti İsa eski ahitte ifade edilen cennetin kralıdır. Hazreti Musaya inen ayetleri okumuş aktarmış küçük yaşta eski ahiti hazreti davuda verilen ayetleri vaaz v nasihat olarak insanlara aktarmış , erişkinliğe geldiğinde ise Süleymanın mabedinde vaazlar vermiştir. Kerametleri aşikar olmuş bir hakeren ve peygamberdir.

  Hazreti İsa , Hazreti Musaya İnen eski ahitteki buyrukları yenilemiş ve güncellemiştir.

  Hazreti İsanın hayatı ile bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlar

  http://www.imdb.com/title/tt0075520/

  1977 yapımı fevkalade güzel bu dizi serisini izleyerek bilgi sahibi olabilir.

  Bu filmi izledikten sonra zihninizdeki bir çok soru işareti ışığa kavuşur efendim.

  Selamlar

  YanıtlaSil
 10. saygılar...

  din konusunda hiç bir zaman kesin söylevler getirmem başkasına yanlış bilgi vermeyeyim diye zaten çok da bilgin sayılmam bu konuda...

  hayatı sorgulamak ama her daim iyidir.sorgulamak için gelmişiz zaten hayata en büyük hatamızda bu hayatta başkalarının sözünü kitap gibi kabul etmemizdir.

  sana katılıyorum bence de hanifidir.ama sana katılmıyorum okumamız ve sorgulamamız lazım hayattaki her şeyi ama ilk başta 'oku'mak gerekir tabiki...Ben sadece Hz.İsa'nın Hristiyan olduğunu düşünmüyordum ve bunuda arkadaşlarımla paylaşmak istedim acaba atladığım bir yer var mı diye....verdiğin bilgiler içinde teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 11. inen bütün dinler aynı şeyleri söylüyor aslında.
  10 emir de aynıydı, islamiyet inancındaki emirler de.
  aklın yolu bir ne de olsa.
  sadece peygamberlerden sonra insnalar tarafından yozlaştırılıp, yıpratılmış hepsi.
  bugünün müslüman geçinenlerinin de yapmaya çalıştığı gibi..

  YanıtlaSil
 12. Sevgili arkadaşım hz. İsa O zamanlar Müslümanlık ve Kuran-ı kerim henüz inzal olmadığı için aslı değişmemiş olan Hristiyanlığın mensubu ve kurucusu idi.
  Hristiyanlık da esasında Müslümanlık gibi hak bir din olarak ALLAH tarafından gönderilmiş bir dindir.
  Fakat daha sonra bu dine mensup olmayanlar, hz İs'nın doğru getirilerini kabul etmeyenler kendilerince insanları saptırmak için Hz. İsa'yı katlederek ortadan kaldırmaya çalışmış ve hz. İsa'ya tebliğ için indirilen İncil'in asıllarını yakarak ve kendi istedikleri şekilde abuk subuk İncil'ler yazarak dinin esasını yitirmesine ve hak dinden çıkmasına sebep olmuşlardır. Tabi bu hz. İsa'dan sonra ki bir dönemde olmuştur. Yani esasında Hz. İsa kendi zamanında hak din olan Hristiyanlığa mensup bir peygamberdir. Kendisi bir olan ALLAH'a inanmış ve onun elçisi olmuştur. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 13. Hz. Adem den Hz. İsa ya kadar olan bütün peygamberler Allah inancını aşılamak ve Hz.Muhammed i müjdelemek üzere gönderilmişlerdir. Putperstliğin hakim olduğu cahiliye dönemine kadar varolan peygamberlerimiz tek Allah inancı ile hz. İbrahimin ibadet hükümlerini sürdürmüşlerdir..diye bliyorum ben..Bu arada Allah, Tanrı,God vs.vs.vs. ne olursa olsun bela anmak hoş değil (kibar söyledim ) inançsız dahi olsanız saygı kavramı hiçbir dine bağlı değildir.bir yaşam tarzıdır.

  YanıtlaSil
 14. Bence Tüm Peygamberler bunun icersine Hz.Isa a.s. girer Islamiyeti yaymislardir. Yani Allah´a Teslimiyet emretmislerdir. Bu acidan herbiri Islamiyeti tebli etmislerdir. Herbiri bir Dinin farkli Ögeleridir. Herbiri farkli acilardan ve farkli agirliklariyla bir olsn Mesji iletmektelet. Malum bizler Fili tabiretmeye calisan Körler gibiyiz. Kimimiz Filin Kalin Bacayna sarilmisiz, kimi uzun Burnuna kimimiz tepsi misali kulaklarina. Tek basina bir Bütün olustumuyorlar. Ancak birlikte bakildignda bir Mosaik misali kendini tamamlamakta. Bu acidan hepsi bir sincirin birer Halkasi olmakta. Ta ki Kuran Dini tamamlayincaya tek oldugu gibi. Eeee Hayat örneklerle Dolu. Nasil diyorlar: Işık uykulu gözlere yavaş yavaş verilir. Kalinsaglicakla

  YanıtlaSil